Analiz Firması, O Altcoin Sahiplerini Uyardı: Yakından İzleyin!

Veri sağlayıcı CryptoQuant tarafından hazırlanan bir rapora göre, hızlı büyüyen bir altcoin ve stablecoin olan USDe’nin sahipleri, negatif finansman oranlarıyla ilişkili riskleri azaltmak için projenin rezerv fonunu yakından izlemeli.

CryptoQuant, altcoin USDe konusunda uyardı

USDe’nin arkasındaki şirket olan Ethena Labs, platformlarında USDe veya diğer stablecoin’leri stake eden yatırımcılara yıllık %17,2 oranında kazançlı bir getiri (geçen haftanın hareketli ortalaması) sunuyor. Bu cazip getiri, tokenize edilmiş bir “nakit ve taşıma” ticaret stratejisi aracılığıyla üretilmekte. Bu strateji, eş zamanlı olarak bir varlığın satın alınmasını ve aynı varlığın finansman ödemelerini yakalamak için kısa devre edilmesini içerir.

Fonlama oranları, türev sözleşmeleri ile bunların dayanak varlıkları arasındaki fiyat paritesinin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Boğa piyasasında, uzun pozisyon sahipleri short pozisyonlar öderler ve düşüş dönemlerinde bunun tersi de geçerlidir. Ancak CryptoQuant, uzun süreli negatif fonlama oranlarının USDe için önemli bir zorluk teşkil ettiği konusunda uyarıyor. Fonlama oranları negatife döndüğünde Ethena’nın short pozisyonları, uzun pozisyon sahiplerine önemli miktarda ödeme yapmak zorunda kalacak.

Ethena, coinin stabilitesi için fon ayırdı

Bu potansiyel sorunu çözmek için Ethena, sermayeyi bir rezerv fonuna ayırdı. Bu fon bir tampon görevi görerek kısa pozisyonlarda para kaybı yaşansa bile USDe’nin ABD dolarına sabit kalmasını sağlıyor. Ancak CryptoQuant, rezerv fonunun kapasitesinin USDe’nin piyasa değerinin büyümesiyle orantılı olarak artması gerektiğini vurguluyor.

Rapor, Merge yükseltmesi ve FTX’in çöküşü gibi önemli olayların ardından Ether (ETH) fonlama oranlarının tarihsel örneklerini aktarıyor. Ethena’nın 32,7 milyon dolarlık mevcut rezerv fonunun, yalnızca USDe’nin piyasa değerinin sırasıyla 4 milyar dolar ve 3 milyar doların altında kalması durumunda negatif finansman ödemelerini sürdürmek için yeterli olacağının altını çiziyor. USDe’nin piyasa değeri, piyasaya sürülmesinden sadece iki ay sonra zaten 2,3 milyar dolara yükseldi.

Yatırımcılara izleme görevi düşüyor

CryptoQuant ayrıca Ethena’nın elde edilen gelirin rezerv fonuna tahsis edilen kısmını temsil eden “tutma oranının” önemini vurguluyor. Rapor, USDe’nin ayı piyasası sırasında istikrarı koruyabilmesi için tutma oranının %32’nin üzerinde kalması gerektiğini öne sürüyor. Bu, rezerv fonunun aşırı negatif fonlama oranları dönemlerine dayanacak kadar sermaye biriktirmesini sağlayacaktır.

Temelde USDe’nin sunduğu yüksek getiriler bir risk katmanını da beraberinde getiriyor. Tokenize nakit-ve-taşıma stratejisi kazançlı görünse de, negatif fonlama oranlarına karşı kırılganlığı, rezerv fonunun sağlığının yakından izlenmesini gerektiriyor. Yatırımcıların USDe varlıklarıyla ilgili bilinçli kararlar alabilmeleri için Ethena’nın tutma oranı ayarlamaları ve genel piyasa koşulları hakkında bilgi sahibi olmaları tavsiye ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x