Polis lojmanında ölü bulunan kadının annesi: Sanık iftira atıyor

Manisa’nın Demirci ilçesinde polis lojmanında başından tabanca ile vurulmuş halde bulunan güzellik salonu işletmecisi 27 yaşındaki Yeşim Akbaş’ın ölümüyle ilgili tutuklu olarak yargılaması süren komiser yardımcısı 28 yaşındaki Doğan Can Yıldız’a son duruşmadaki Akbaş hakkındaki “Çocuk yaşlarda dayısı tarafından tacize uğradığından psikolojik sorunları vardı, o nedenle intihar etti” iddiasına anne Aysun Akbaş, iftira atıldığını belirtip, “Kızım kesinlikle bu nedenle psikolojik tedavi görmedi” dedi.

Olayın ardından Yıldız’ın odayı toplamasına ve üzerini değiştirip, elindeki kanı kolonya ile silmesine yardımcı olduğu iddia edilen 3 polis memuru hakkında şikayetçi olundu.

TABANCA KOMİSER YARDIMCISINA AİT

DHA’nın haberine göre Demirci ilçesindeki polis lojmanında geçen yıl 14 Nisan’da, saat 08.00 sıralarında silah sesi duyuldu. Sesin geldiği komiser yardımcısı Doğancan Yıldız’ın kaldığı odaya giren polis ekipleri, ilçede güzellik salonu işleten Yeşim Akbaş’ı başından vurulmuş halde buldu. Yeşim Akbaş, yapılan ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılırken, hayatını kaybetti. Yeşim Akbaş’ın vurulduğu tabancanın komiser yardımcısı Yıldız’a ait olduğu belirlendi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gözaltına alınan Yıldız, sevk edildiği hakimlikte adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Cumhuriyet savcılığının itirazı üzerine 19 Nisan’da İzmir’in Bayraklı ilçesinde gözaltına alınan Doğan Can Yıldız, tutuklandı.

Soruşturma sırasında Yıldız’ın boşandığı eski eşi Meryem Emir’i (28) defalarca darbedip, hakarette bulunduğu, hatta başına 2 kez silah dayadığı da ortaya çıktı. Meryem Emir, yaşadıklarını 21 Şubat 2022’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) verdiği dilekçe ve 3 Mart 2022’de Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği’nde verdiği ifadesinde anlattı. Eski eşin dilekçesinde ve polisteki ifadesinde, sorunlarının kıskançlıktan kaynaklandığını belirterek, “Annesinin ısrarı ve mesleği nedeniyle zarar görmemesi için o dönemde şikayetçi olmadım” dediği öğrenildi.

‘BÖYLE BİR POZİSYONDA İNTİHAR ETMESİ HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI’

Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. Salihli Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, mermi çekirdeğinin Yeşim Akbaş’ın sağ temporoparietal bölgesinden girip sol temporal bölgeden vücudu terk ederek tavana çarptığı hususu dikkate alındığında; kovanın olay yerinde ne amaçla bulunduğu belli olmayan, evin tabanından da bağımsız yaklaşık 20 santim uzunluğundaki 3 santim enindeki beyaz bir mermer blok üzerinde yan yatmış şekilde, çekirdeğin de hemen bloğa bitişik vaziyette bulunmasının böyle bir pozisyonda intihar etmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu belirtildi. Çekirdeğin sekme yönü de incelendiğinde, o pozisyonda bulunma ihtimalinin olmadığına da iddianamede yer verildi. Ayrıca Akbaş’ın sağlak olduğu ve merminin sağ taraftan girdiği hususu nazara alındığında her iki elinden atış artığı çıkmasının mümkün olmadığı belirtildi.

‘ELİNDEKİ KAN İZLERİNİ KOLONYA İLE SİLMİŞ’

İddianamede; daha önceki ifadesinde yüzündeki yaralanmayı sevdiği kedinin yaptığı ve vücudundaki izlerin görev yaptığı sırada yakaladığı suçlu ile boğuşurken olduğunu ileri süren Doğan Can Yıldız’ın, olaydan sonra hemen üzerini değiştirdiği, elinde ve tırnak aralarında bulunan kanı silmek için kolonya kullandığı vurgulandı. Yeşim Akbaş’ın sol el tırnak aralarındaki doku örneklerinin Yıldız’ın doku örneği ile örtüştüğüne de dikkat çekildi. Yıldız’ın olaydan hemen sonra üzerinde gördükleri şortta ve görmedikleri ikinci bir şortta atış artığının tespit edilmesinin de hayatın olağan akışına aykırı bulunduğu kaydedildi. Yıldız’ın, görevinde kullandığı beylik tabancasıyla Akbaş’ı, başına tek el ateş ederek öldürüp, ‘kadına karşı kasten öldürme’ ve ‘kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma’ suçlarını işlediğine yönelik yeterli delil oluşturduğu belirtildi.

PSİKOLOJİK TEDAVİ ALIP ALMADIĞI ARAŞTIRILIYOR

‘Kadına karşı kasten öldürme’ ve ‘kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanması süren Yıldız’ın, 21 Mart’taki son duruşmada ifade ettiği Akbaş’ın çocuk yaşlarda dayısı tarafından tacize uğradığı için psikolojik sorunlar yaşadığı, bu nedenle intihar ettiği iddiası ve psikolojik tedavi alıp almadığı araştırılıyor.

Öte yandan olaydan hemen sonra Yıldız’a odayı toplamasına yardım edip, üzerini değişerek, elindeki ve tırnak aralarında bulunan kanı silmesi için kolonya dökerek yardım ettiği öne sürülen 3 polis memuru hakkında şikayetçi olundu. Duruşma sonrasında mahkeme salonundan çıkan ve Akbaş için ‘Yaktı oğlumun başını o…..’ hakaretinde bulunduğu iddia edilen Doğan Can Yıldız’ın annesi Mürüvet Yıldız hakkında da ayrıca suç duyurusunda bulunuldu.

Anne Aysun Akbaş ise iddiaları yalanladı. Yıldız’ın, Akbaş ve dayısı hakkında iftira attığını dile getirerek, kızının kesinlikle bu nedenle psikolojik tedavi görmediğini söyledi. Öte yandan anne Akbaş, Yıldız’ın en ağır cezayı almasını istediklerini söyledi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x