Rusya’dan Navalni açıklaması: İnsanlar er ya da geç ölür

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narişkin, Rus muhalif Aleksey Navalni’nin ölümüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Navalni’nin ‘eceliyle öldüğünü’ söyleyen Narişkin, “Bunun özel bir plan olduğunu sanmıyorum ama ne yazık ki insanların bir özelliği var: Er ya da geç hayat sona eriyor, ölüyorlar. Navalni de eceliyle öldü” dedi.

Navalni’nin hayatını kaybetmesinin ardından Batı’dan gelen açıklamaları ‘iğrenç’ bulduğunu dile getiren Narişkin, şöyle devam etti: “Elbette, Batı’da Navalni’nin tabutu etrafında şeytani danslar yapılması oldukça iğrenç. Bu ahlaka aykırı, alçak ve etik değil. Söylenecek başka ne var ki? Tamamen öngörülebilirdi.”

Ne olmuştu?

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri, Navalni’nin cezaevinde hayatını kaybettiğini ve ölüm nedeninin araştırılacağını 16 Şubat’ta bildirmişti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Federal Cezaevi Hizmetleri’nin belirli kurallar çerçevesinde Navalni’nin ölümünün nedenlerini araştırdığını ve bunun için herhangi bir talimata gerek olmadığını ifade ederek, “Doktorlar gerekli araştırmaları yapacaktır” ifadesini kullanmıştı.

Kremlin’e muhalif Aleksey Navalni, zehirlendiği iddiasıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021’de başkent Moskova’ya dönüşünde havalimanında tutuklanmıştı. Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri’nin talebi üzerine 2 Şubat 2021’de Moskova Şehir Mahkemesinde Navalnıy aleyhinde açılan dava sonuçlanmış; Navalni’yi geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmişti.

Rus mahkemesi, Ağustos 2023’te cezaevinde bulunan Navalni’yi ‘aşırılık yanlısı topluluk oluşturmak’tan 19 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x